Budowa

Elewacja: cegła klinkierowa, pasy, plastik czy drewno?

Która okładzina elewacyjna jest odpowiednia dla domu? Jakie są zalety i wady klinkieru, cegieł licowych, plastiku i drewna? Jaką farbę elewacyjną na elewację i jakie środki na dach i okna zastosować? W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na dokładnie te pytania! Ponieważ każda z indywidualnych okładzin elewacyjnych ma inne zalety i wady w zakresie wysiłku, kosztów, konserwacji, izolacji, wilgoci i ryzyka pleśni.

 Która okładzina elewacyjna jest odpowiednia dla domu i jego ściany zewnętrznej? Jakie są zalety i wady klinkieru, cegieł licowych, plastiku i drewna? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz tutaj!

Jaka okładzina elewacyjna do domu?

Jeśli okładziną ma być elewacja domu lub elewacje kilku domów, na rynku specjalistycznym można wybierać spośród różnych artykułów. Rodzi to szereg pytań dla właściciela lub budowniczego:

Czy zamiast tego użyć cegły klinkierowej i stworzyć niezależną ścianę? Czy lepiej oszczędzić koszty i wysiłek, używając cegieł? Jakie są zalety i wady plastiku i drewna na elewacji?

W poniższych akapitach chcielibyśmy dać Państwu zrozumienie poszczególnych materiałów i ich właściwości stosowanych jako okładziny elewacyjne. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące odpowiedniej farby elewacyjnej. Znajdziesz tam nasze farby elewacyjne, które zapewniają długotrwałą elewację poprzez wodoodporność i ochronę przed zabrudzeniami.

Cegły klinkierowe jako okładzina elewacyjna

Ściana klinkierowa jako okładzina elewacyjna ma tę zaletę, że jest wzniesiona w pewnej odległości od muru rzeczywistego budynku.

Powstała pusta przestrzeń izoluje już na końcu budynku i zapewnia tylną wentylację. Oprócz izolacji, jaką zapewniają podwójne elewacje i uwięzione wewnątrz powietrze, można zwiększyć efektywność energetyczną domu i ścian zewnętrznych, wypełniając tę ​​lukę.

Jeśli nie ma możliwości wykonania izolacji zewnętrznej, na przykład w przypadku obiektów zabytkowych, które podlegają ochronie zabytków, ten poradnik pomoże .

Wadą elewacji z cegły klinkierowej jest to, że ściana wymaga fundamentu, co oznacza dodatkową pracę i koszty, jeśli zostanie zbudowana później. Dlatego, jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, zwykle polegasz na cegiełkach.

Okładziny elewacyjne z pasami

Jeśli elewacje mają być wykończone, ozdobione i/lub ocieplone okładziną elewacyjną, to znajomi murarzy również docenią tzw. pasy/cegiełki klinkierowe, które można ograniczyć do minimum.

Ponieważ cegła murowana na ścianie zewnętrznej nie wymaga fundamentu i może być nakładana bezpośrednio na zewnątrz domu – nawet na tynk.

Wadą jest oczywiście to, że pomiędzy nimi nie ma przestrzeni do oddychania, którą można ulepszyć za pomocą materiału izolacyjnego. Należy więc zadbać o to, aby istniejąca elewacja była już izolowana, a tym samym energooszczędna, tak aby okładzina elewacyjna z pasami musiała przynieść jedynie minimalne ulepszenia, a przede wszystkim mogła służyć poprawie wyglądu.

Wybrany materiał powinien również przepuszczać powietrze lub mieć dobre wartości dyfuzji pary.

Plastikowa okładzina elewacyjna

Plastikowe okładziny elewacyjne dostępne są w różnych wzorach – jako panele o wyglądzie drewna, gontu, łupka lub kamienia, a także imitacja kamienia polnego. Przy tak stworzonej „ścianie osłonowej”, która może nie opierać się bezpośrednio na materiale izolacyjnym lub systemie ociepleń (ETICS) lub być może na tynku, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Zaletami są oczywiście niskie koszty i szybka aplikacja w przypadku elewacji, które zostały energooszczędne za pomocą kompozytowego systemu termoizolacyjnego.

Wadą mogą być być może wyższe wydatki. Najpierw należy zaizolować zewnętrzną ścianę domu, a następnie nałożyć konstrukcję nośną na materiał izolacyjny.

Jest to zwykle drewno i zapewnia tak zwaną wentylację tylną między ETICS a ścianą osłonową. Gwarantuje to, że wilgoć z izolacji może zostać usunięta przez odparowanie, dyfuzję i wymianę gazową. To skutecznie zapobiega tworzeniu się pleśni .

Drewno: zrównoważone, energooszczędne i znów nowoczesne

Zalety i wady elewacji zewnętrznej z drewna są wielorakie i dlatego zostaną w tym momencie przedstawione. Największą zaletą tego naturalnego materiału budowlanego jest jego przyjazność dla środowiska / zrównoważony rozwój.

Dodatkowo efektywność energetyczną podwyższa pokrycie elewacji drewnem, które zimą chroni przed zimnem, a latem utrzymuje ciepło z dala od ściany. Podobnie jak w przypadku elewacji z tworzywa sztucznego, elewacja drewniana jest również zwykle używana jako ściana osłonowa dla ETICS.

Największą wadą elewacji drewnianej jest niezbędna konserwacja. Drewno należy regularnie pielęgnować, aby chronić przed wilgocią, wilgocią lub bezpośrednim działaniem wody przed deszczem.

Dzieje się tak, ponieważ mokre drewno może wysychać, ale zużywa energię cieplną, która jest pobierana z domu/izolacji przez ciepło. Jeśli izolacja jest tak dobra, że ​​nie zapewnia niezbędnego ciepła, ściana nie wysycha i tworzą się glony, mchy, porosty, a nawet pleśń. 

Izolacja: dach, okna i nie tylko

Jeśli szukasz informacji na temat okładzin elewacyjnych lub różnego rodzaju okładzin elewacyjnych, ponieważ aktualnie remontujesz lub modernizujesz swój dom, to wyjdź poza mur.

Ponieważ ważna jest również izolacja i obróbka z dachu nieruchomości. Oprócz izolacji dachu od wewnątrz warto rozważyć zastosowanie izolacji termicznej i przedłużającej żywotność powłoki dachowej .

Co więcej, okna i drzwi muszą być również brane pod uwagę dla wysokiej efektywności energetycznej nieruchomości, na przykład w randze KfW Efficiency House. Okna jako elementy konstrukcyjne ścian i dachów często odpowiadają za utratę ciepła.

Te elementy, które można otwierać, powinny zatem być dobrze uszczelnione i powinny mieć swoje zalety izolacyjne dzięki podwójnemu lub potrójnemu przeszkleniu.

Porady ekspertów od doradców energetycznych

Którą izolację, jaki kompozytowy system izolacji termicznej, jakie okładziny na elewacje i jakie inne środki zaleca się dla Twojego domu, możesz omówić z certyfikowanym doradcą energetycznym.

Niezależnie od tego, czy teraz wydaje dokument energetyczny identyfikujący w nim zarejestrowane środki, układa plan reorganizacji z krokami zgodnymi z prawem, czy lokalnie wskazuje słabe punkty na przedniej izolacji za pomocą termografii – wszystko prowadzi do poprawy nieruchomości.

Konserwacja i renowacja

Jeśli chcesz poddać renowacji elewację, okładzinę elewacyjną, dach, podłogę (beton), elementy metalowe lub metalowe ściany lub inne części domu, poproś odpowiedniego usługodawcę o zastosowanie profesjonalnych systemów.

You May Also Like

Wnętrza

Rolety plisowane To modne osłony okienne cieszące się coraz większą popularnością. Rolety plisowane łączą funkcjonalność z dekoracyjnym charakterem i idealnie sprawdzają się w domach, mieszkaniach...

Porady

Po zakupie klimatyzatora kolejną najważniejszą rzeczą, na którą należy się przygotować, jest proces instalacji klimatyzatora typu split. Podczas gdy profesjonaliści będą odpowiedzialni za instalację...

Ozdoby

Podczas projektowania miejsca ważne jest, aby wziąć pod uwagę takie rzeczy, jak kontrast i kolor. Posiadanie wszystkiego, co pasuje do projektu i stylu Twojego domu,...

Wnętrza

Stworzenie przestrzeni biurowej wymaga odpowiedniego planu, budżetu oraz świadomości potrzeb i oczekiwań tak pracowników, jak i klientów czy wszystkich gości odwiedzających budynek firmy –...

Copyright © 2022 Lepsze Wnętrza